RADYOGRAFİ

Ağız ve Diş Radyografisi

Ağız ve dişte olan sorunların tespit edilmesi için ağız ve diş radyografisi yaygın olarak tercih edilen yöntemler arasında yer alır. Bazı diş ve çene kemiği sorunlarını gözle muayene ederek teşhis etmek mümkün olmaz. Bu gibi durumlarda özel medikal görüntüleme yöntemlerine ihtiyaç duyulur.

Kısaca radyografi olarak da bilinen bu yöntem, ağzın detaylı bir şekilde görülmesine imkan tanımaktadır. Görüntüleme yöntemi sayesinde çene kemiğinde, diş köklerinde ya da ağız dokusunda meydana gelen sorunlar tespit edilir.

  • Uzman Hekim Kadrosu
  • Güler Yüzlü Personel
  • Muayene ve Planlama
  • Yüksek Kaliteli Ekipmanlar
  • Estetik Diş Hekimliği
  • Kişiye Özel Gülüş Tasarımı
  • Hasta Memnuniyeti
  • Rahat ve Konforlu Ortam
  • Merkezi Lokasyon
Ağız ve Diş Radyografisi Nasıl Yapılır?

Ağız ve diş radyografisi, ağız röntgeni olarak bilinir. Bu çekim yöntemi sayesinde, çekim yapılan bölgenin detaylı görüntüsü elde edilir. Çekim, bölgesel olabileceği gibi panoramik radyografi şeklinde de uygulanabilir. Ağız röntgeni çekilirken, bu amaç için özel olarak geliştirilmiş bir röntgen cihazı kullanılır.

Radyografi Neden Gerekli?

Diş radyografisi, hastanın şikayet ettiği diş sorunlarının teşhis edilmesi için kullanılır. Çene kemiği iltihabı, diş kökü iltihabı veya diğer sorunların müdahalesiz tespiti için bu yöntemden faydalanılır. Ayrıca yirmilik diş tedavisi ya da diğer ortodonti tedavileri planlanırken de ağız ve çene röntgeni çekilir. Böylelikle diş çekimi daha detaylı olarak planlanır. Detaylı planlama, hastanın tedavi sürecinde daha konforlu ve rahat hissetmesine yardımcı olur.

Kimler Diş Röntgeni Çektiremez?

Normal röntgen çekimiyle karşılaştırıldığında radyografide daha düşük doz x ışını kullanılır. Ancak yine de çekim sırasında x ışını kullanıldığı için hamile veya hamilelik şüphesi olan kadınlara bu işlem gerçekleştirilemez. Bu grup dışında kalan yaş gruplarının diş röntgeni çektirmesinin önünde bir engel bulunmaz.

Panoramik Röntgen Nedir?

Panoramik röntgen, ağız ve diş radyografisi kapsamında yer alan görüntüleme yöntemleri arasında yer alır. Bu röntgen, tüm dişlerin ve çene kemiğinin görüntüsünü sunar. Özellikle ortodonti tedavileri ve diş teli tedavileri planlanırken bu röntgen oldukça faydalı olmaktadır. Tüm diş köklerinin detaylı görüntüsü sayesinde, gerekli işlemler ve tedaviler diş hekimi tarafından planlanır. Böylece tedavi sürecinde ortaya çıkabilecek tüm sorunların önüne geçiliyor. Çekim, diş hekimliği alanı için özel olarak geliştirilmiş bir röntgen cihazıyla gerçekleştirilir.

WhatsApp chat