Diş Beyazlatma (Bleaching)

Diş Beyazlatma ile Sağlıklı Gülüşler

Zaman içerisinde dişlerde renk değişimi meydana gelir. Asitli içecekler tüketmek, sigara kullanmak veya şekerli besinler tüketmek dişlerin rengini sarıya döndürür. Sarı görünen dişler, estetik açıdan çekici bir görüntü sunmaz.

Diş beyazlatma, dişlerin yapısında (mine ve dentin tabakasında) oluşan renklenmeleri giderme işlemidir. Bu uygulamanın sonucunda dişlerin rengi net olarak bir kaç ton açılabilemektedir.

before after
  • Uzman Hekim Kadrosu
  • Güler Yüzlü Personel
  • Muayene ve Planlama
  • Yüksek Kaliteli Ekipmanlar
  • Estetik Diş Hekimliği
  • Kişiye Özel Gülüş Tasarımı
  • Hasta Memnuniyeti
  • Rahat ve Konforlu Ortam
  • Merkezi Lokasyon
Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Bu işlem, hastanın diş renginin doğal bir görünüme kavuşması için uygulanır. İşlem tek bir dişe uygulanabileceği gibi tüm dişlere de uygulanabilir. Genellikle diş hekimleri, beyazlatma işleminin tüm dişlere uygulanmasını tavsiye eder. Böylelikle tüm dişler aynı beyazlıkta görünür.

Diş Beyazlatma Türleri

Beyazlatma işleminin tüm türleri, diş hekimi kontrolünde yapılır. En yaygın uygulanan yöntem, lazerle diş beyazlatma yöntemi olarak bilinir. Bu işlem sırasında, hastanın dişlerine özel bir karışım uygulanır. Daha sonra özel lazer cihazı bu maddenin üstüne uygulanır. Lazer ısısıyla dişlerin rengi açılır.

Diğer bir yöntem ise diş hekimlerinin verdiği özel karışımlar olarak bilinir. Bu yöntemde diş hekimleri, hastanın evde uygulayacağı özel bir beyazlatma jeli verir. Hastalar, özel plakalar yardımıyla bu karışımı günde en az 4 saat en fazla 6 saat olacak şekilde uygular. Genellikle daha kısa sürede daha etkili sonuçlar verdiği için lazerle beyazlatma tercih edilir.

Kimler Yaptırabilir?

Beyazlatma işleminin bilinen bir yan etkisi yoktur. Ancak hamile veya emziren kadınların, işlem öncesinde doktor kontrolünden geçmesi tavsiye edilir. Ayrıca beyazlatma işlemi çocuklara uygulanmaz.

İşlem Öncesinde ve Sonrasında Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

İşlem uygulanmadan önce hastanın normal ağız ve diş kontrolünü yaptırması gerektirir. Beyazlatma sırasında özel bir jel uygulandığı için bu jel çürük olan dişlere zarar verebilir. Buna ek olarak beyazlatma öncesinde diş eti problemlerinin de tedavi edilmiş olması gerekir.

İşlem tamamlandıktan sonra ilk 2 gün boyunca aşırı sıcak ve aşırı soğuk yiyecek ve içeceklerden kaçınmak tavsiye edilir. Bilinen bir yan etkisi olmasa da bazı hastalarda diş hassasiyeti artabilir. 2 gün sonra hassasiyet durumu ortadan kalkar.

Beyazlatma Kalıcı Mı?

İşlem yapıldıktan sonra dişleriniz 2 yıla kadar beyaz kalabilir. Ancak işlemden sonra asitli içecek tüketimi ya da sigara kullanımı gibi zararlı alışkanlıkları bırakmak gerekir. Diş hekimi tarafından uygun görüldüğü durumlarda beyazlatma yöntemi altı ayda bir tekrarlanabilir.

WhatsApp chat