DİŞ PROTEZİ

Diş Protezi ile Sağlıklı ve Doğal Gülüşlere Sahip Olabilirsiniz

Diş protezi, çok veya az sayıda diş kaybı yaşayan hastalara uygulanan tedaviler arasında yer alır. İmplant uygulamalarından farklı olarak, protez uygulamaları birden fazla diş kaybının olduğu durumlarda tercih edilir. Diş eksiği olanların, ağızda kalan diş sayısı ve bu dişlerin ağız içimde bulunduğu yerler, dişlerin dayanıklılıkları gibi detaylar diş hekimleri tarafından detaylıca değerlendirilerek ve belirlenerek, sabit veya hareketli protezlerin uygulandığı tedavi şeklidir.

  • Uzman Hekim Kadrosu
  • Güler Yüzlü Personel
  • Muayene ve Planlama
  • Yüksek Kaliteli Ekipmanlar
  • Estetik Diş Hekimliği
  • Kişiye Özel Gülüş Tasarımı
  • Hasta Memnuniyeti
  • Rahat ve Konforlu Ortam
  • Merkezi Lokasyon
Diş Protezi Uygulamaları

Protez diş uygulamaları, hastaların ihtiyacına göre diş hekimleri tarafından planlanır. Planlama aşamasında hastanın mevcut dişleri göz önünde bulundurulur. Buna göre tam ve kısmi diş protezi olmak üzere iki çeşit uygulama yer almaktadır.

Diş Protezi Türleri

Diş hekimi tarafından yapılan detaylı muayene sonrasında hastanın protez ihtiyaçları belirlenir. Dişlere yapılacak olan protez tam protez veya kısmi protez şeklinde olur. Kısmi protezler aynı zamanda kancalı protezler ve çıtçıtlı protezler olarak ikiye ayrılır.

Tam protez uygulaması, hastanın tüm dişlerini kaybetmesi durumunda tercih edilir. Kısmi protezlerde ise hastanın kendi dişlerinden faydalanılarak hazırlanan protezler sabitlenir. Çıtçıtlı protezler, genellikle tam proteze uygun olmayan ama fazla sayıda diş kaybının yaşandığı hastalarda tercih edilir. Daha az sayıda diş kaybının olduğu durumlarda ise kancalı protezler uygulanır.

Protez Günlük Hayatı Etkiler Mi?

Protezlerle ilgili en büyük endişe, yemek yeme sırasında meydana gelebilecek oynamalarla ilgili olur. Uzman diş hekimleri tarafından iyi yapılmış bir protez, hastanın günlük hayatına uyum sağlayacak şekilde tasarlanır. Böylelikle yemek yeme, konuşma veya gülme gibi günlük hareketlerde herhangi bir kısıtlama olmaz. Diş hekimliği alanında yaşanan yeni gelişmeler sayesinde estetik protez tasarımları yapmak mümkün olmaktadır. Özellikle tam protezlerde ön diş, doğal diş renginde porselen malzemeyle tasarlanabilir.

Protez Kullanırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Protezler kullanılırken, kancalı protez türünde takıp çıkarma aşamalarında dikkat etmek gerekir. Ayrıca dişler hassas olduğu için düşüp darbe almasının da önüne geçmek gerekir. Takıp çıkarma sürecinde kancaların zarar görmemesi protezin uzun süreli olarak kullanılmasına izin verir. Protezde herhangi bir hasar olması durumunda onarım işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

Protezler Nasıl Temizlenir?

Hem tam hem kısmi protezlerin temizlenmesi sırasında diş hekimi tarafından sağlanantalimatların izlenmesi gerekir. Protez temizliği, normal diş macunu yerine özel bileşenlerle yapılır. Protezin doğru bir şekilde temizlenmesi, uzun süreli kullanım açısından önemli bir rol oynamaktadır.

WhatsApp chat